Már csak a magyar kormány válaszlevelén múlhat, hogy az Európai Bizottság 10 milliárd eurónyi kohéziós forrás feloldásáról döntsön. A hírek szerint az erről szóló értékelés már decemberben megszülethet, ha az igazságügyi reform részeként a kormány egy újabb módosítást fogadjon el. Bóka János pedig vélhetően erről egyeztet pénteken Brüsszelben.
A Portfolio úgy tudja, hogy már csak a magyar kormány válaszára van szükség ahhoz, hogy a horizontális feljogosító feltételek által blokkolt kohéziós források egy része felszabaduljon. Brüsszeli forrásaink szerint a 13 milliárd eurónyi, más jogállamisági eljárások által nem blokkolt rész 75 százalékának, vagyis 10 milliárd eurónak a kifizetése indulhat meg hamarosan. Magyar részről az Igazságügyi Minisztériumot sürgetik, amely tudomásunk szerint egy technikai jogszabálymódosításra kényszerül.
„Arra bíztatom az Európai Bizottság képviselőit is, hogy legyenek túl a politikai félelmeiken, és ne az Európai Parlament politikai állásfoglalásainak, hanem a saját szakmai álláspontjuknak megfelelő döntést hozzák” – mondta el Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a mostani, a magyar uniós források felszabadításáról szóló vitáról. Aaz előző uniós támogatási ciklus Terület- és Településfejlesztési (TOP) és a Versenyképes Közép-Magyarország operatív programok (VEKOP) csütörtöki záróeseményén a politikus így is pozitívan értékelt minden eddigi eredményt az előző kohéziós programok esetében és köszönetet mondott az Európai Bizottság támogatásáért.
Az Európai Parlament két szakbizottságának közös ülésén két uniós biztos, Johannes Hahn és Nicolas Schmit, számolt be Magyarország uniós forrásokkal kapcsolatos helyzetéről. Mint ismertették, az Európai Bizottság továbbra is várja a magyar kormány intézkedéseit annak érdekében, hogy az ország hozzáférhessen az uniós pénzekhez – számolt be a hvg.hu.
A Kúria automatikus ügyelosztási rendszerének biztosításáról, és arról tett fel kérdést az Európai Bizottság a magyar kormánynak, hogy a magyar bíróságok valóban akadályok nélkül fordulhatnak-e előzetes döntéshozatal céljából az Európai Bírósághoz – tudta meg a Szabad Európa. A lap és a Portfolio információi egybeesnek, miszerint pozitívak az előjelek, tehát a Bizottság afelé halad, hogy november második felében, november 22. környékén, jóváhagyja a magyar igazságügyi reformot, de bezavarhat még ebbe a folyamatba például az Európai Parlament.
A magyar kormány végül csütörtök reggel válaszolt az Európai Bizottság kilenc kérdésére az igazságügyi reformról, amelyeket még szeptemberben tettek fel a kabinetnek. Stefan de Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője megerősítette a Népszavának, hogy a válaszok áttekintése után hamarosan megkezdődhet az értékelés, és ha elfogadhatónak találják az intézkedéseket, akkor egy részét feloldhatják a Magyarországnak járó kohéziós alapból származó támogatásoknak.
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke egy interjúban kizárta a politikai alkuk lehetőségét a magyar kormány és Brüsszel között. Szerinte a pénzcsapok megnyitásához nem kell alku, hanem a kormánynak csak teljesítenie kell az elvárásokat. Jourová azt mondta, látszanak a kormány erőfeszítései a reformok végrehajtására, és ha ez sikerül, akkor átutalhatják a pénzt. A bizottsági alelnök hangsúlyozta, hogy a folyamat technikai és jogi munka, nem ideológiai kérdés.
Míg a magyar kormány kommunikációjában rendre arról van szó, hogy az Európai Bizottság visszatartja a Magyarországnak járó uniós forrásokat, most a Financial Times és a Portfolio is arról értesült, hogy Brüsszel hamarosan feloldhat 13 milliárd eurónyi kohéziós támogatást. A döntés novemberre maradhat, ami várhatóan jövő év eleji kifizetéseket jelent majd. Kormányzati forrásokból úgy tudjuk, hogy mintegy 500 milliárd forintot várnak a költségvetésbe.
Az Európai Bizottság (EB) levélben kért információkat a kormánytól a felzárkóztatási támogatásokhoz kapcsolódó igazságügyi reform végrehajtásáról - tudta meg a Népszava. A válaszok alapján az EB értékeli a magyar hatóságok teljesítményét, és ha kedvező minősítést ad, akkor néhány hónapon belül elindulhatnak a kifizetések a 22 milliárd eurós támogatás nem befagyasztott részéből. A kormánytól úgy tudjuk, hogy idén 500 milliárd forintnyi uniós forrás beáramlására számítanak.
Az Európai Bizottság újabb kérdésekkel szembesíti a magyar kormányt a kohéziós források ügyében. A fő aggodalmak az igazságszolgáltatás függetlenségét érintő törvénymódosítások végrehajtásával kapcsolatosak. Brüsszelnek három hónapja van a véleményezésre, majd további két hónap a kifizetések engedélyezésére, de még számos kérdés és bizonytalanság merül fel - tudta meg a Szabad Európa.
Mélypont felé közelít a híresen stabil amerikai-izraeli kapcsolat, miután a közel-keleti országban több nyugtalanító esemény zajlik. Benjamin Netanjahu vezette izraeli kormány az ország igazságügyi reformját is a Fehér Ház rosszallásával tervezi átverni, illetve a palesztinok és a zsidó telepesek kérdése is egyre aggasztóbb Ciszjordániában.
Az igazságügyi reformcsomag teljesítésével a magyar kormány fontos lépést tett az uniós források egy jelentős szeletének felszabadításáért. De az Orbán Viktor vezette kabinet visszafelé elsülő fegyvere lehet, hogy belengette az egész EU-költségvetés felülvizsgálatának megvétózását. A Portfolio-nak nyilatkozó brüsszeli tisztviselők szerint minden azon múlik, hogy az Európai Bizottság mennyire akarja felvenni a kesztyűt egy újabb politikai csetepatéban. Kényes egyensúlyozás vár az uniós intézményrendszerre, hogy elejét vegyék a brexitizációnak, ne tűnjenek túl puhának, és erőt is mutassanak.
Itt az ideje, hogy Brüsszel kifizesse a magyar embereknek járó forrásokat! - közölte az igazságügyi miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
Egyes uniós tisztviselők szerint Ukrajna a tagsági tárgyalások megkezdéséhez szükséges hét feltételből kettőt teljesített.Ez a mérföldkő egy lépéssel közelebb hozza Ukrajnát a gyors EU-csatlakozásra irányuló céljához, a 27 tagállam decemberben dönthet a Kijevvel való tárgyalások megkezdéséről - írja a Reuters.
A kormány a lehető leghamarabb benyújtja frissített önértékelését a Bizottságnak - közölte a Portfolio-val az Igazságügyi Minisztérium az uniós kohéziós források és a helyreállítási alap támogatásainak lehívásához szükséges eljárás kapcsán. A magyar fél úgy értékeli, hogy az igazságügyi reform elfogadásával teljesítette a horizontális feljogosító feltételeket, így kezdeményezheti mintegy 13 milliárd eurónyi uniós forrás felszabadítását. Az Európai Bizottság lapunk megkeresésére óvatosabban fogalmazott, míg korábbi hírek szerint lehet még akadály a kormány előtt.
Az Európai Bizottsággal kötött technikai megállapodás után szerdán megszavazta a parlament a kohéziós források nagyobbik részének felszabadítását lehetővé tevő igazságügyi reformcsomagot. A törvényt viszont még közel egy hónapig egyáltalán nem értékelik majd Brüsszelben, utána pedig egy maximum háromhónapos procedúra veszi kezdetét. Ez az időkeret abba az irányba mutat, hogy az ősz végére jöhetnek az uniós pénzek a Portfolio forrásai szerint. A helyreállítási alap pénzeinek lehívása még jobban kitolódhat.
Tíz nap múlva járulnak urnákhoz a szomszédban.
Fontos üzenetet küldött a piacoknak a miniszter.
Ismét nagyot újitott a Baykar.
Digital Transformation rendezvényünk legfontosabb üzeneteiről itt számolunk be.
Erről volt szó Digital Transformation konferenciánkon.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?